Tele2 Arena

Tele2 Arena

Výkonná technológia pre moderné priestory.

Ocenená Tele2 Arena v hlavnom meste Švédska Štokholme dokáže byť dejiskom veľkých koncertov i všetkých druhov športových zápasov. Výkonné spájkované doskové tepelné výmenníky (BPHE) od spoločnosti SWEP umožňujú svižné a spoľahlivé pokladanie kvalitnej ľadovej vrstvy pre zimné športové podujatia.

Tele2 Arenu v Štokholme otvorili v auguste 2013, je jedným z najmodernejších švédskych priestorov a v súťaži Stadium Business Awards v roku 2014 získala cenu „Najlepšia aréna“, pričom súperila s priestormi ako je newyorský Madison Square Garden či londýnske Wembley. Ponúka bezplatnú kvalitnú Wi-Fi, 600 digitálnych obrazoviek, technológiu Stadium Vision, sťahovateľnú strechu a priehľadnú fasádu. Pri kapacite 30 000 až 40 000 divákov v závislosti od podujatia si vyžaduje špičkovú technológiu na zmenu medzi rozličnými typmi podujatí.

Jej vlastník, spoločnosť SGA Fastigheter AB, sa zaujímal o zlepšenie schopnosti meniť klímu a povrch v závislosti od konkrétneho športu, napríklad o rýchly a spoľahlivý prechod z futbalového na hokejové ihrisko. Zákazník mal jasnú predstavu o teplotných požiadavkách. S priemerným teplotným rozdielom 1 °C alebo ak sa dá, ešte menej, SGA požadovalo kratší čas na položenie ľadovej vrstvy a jej vyššiu kvalitu. To si žiadalo nižšiu teplotu systému a pri existujúcej zmesi etanolu hrozilo riziko namŕzania chladiacich zariadení. Problém by vyriešili tepelné výmenníky, ktoré by oddelili chladiaci obvod s malým množstvom etylénglykolu. SGA hodnotila rozličné možnosti s bežnými tepelnými výmenníkmi, no napokon sa rozhodla pre spájkovaný doskový tepelný výmenník s najvyššou kapacitou na trhu od spoločnosti SWEP.

1

Toto riešenie predišlo zničeniu celého objemu etanolovej zmesi. „Potrebovali sme teplotný prechod bez významných zmien v systéme, ako je výmena etanolu, a aby montáž prebehla vo vyhradenej prevádzkovej miestnosti,“ hovorí Daniel Dočekal, technik produktového vývoja v spoločnosti SWEP. „Podarilo sa nám pomôcť im vďaka našej jedinečnej technológii, takže si mohli nechať systém a nemuseli likvidovať veľké množstvo etanolu.“

Vďaka najväčšiemu spájkovanému doskovému tepelnému výmenníku B649 spoločnosť SWEP ako jediná ponúka technológiu BPHE aj najväčším systémom. B649 má mnoho výhod oproti tradičným tepelným výmenníkom, ktoré sa zvyčajne používajú pri tomto type systémov, napríklad vďaka väčšej energetickej výkonnosti, kompaktnému tvaru a nízkym nárokom na údržbu šetrí peniaze a životné prostredie.

    

Tele2 Arene a firme SGA ponúkla spoločnosť SWEP 4 jednotky SP výkonného BPHE B649H/SP 840 s celkovým chladiacim zaťažením 2 600 kW (740 TR). Jednotky sme do hodiny dodali cez dvere so šírkou 90 cm a potom sme ich namontovali v modulárnom režime. Kompaktné BPHE sme za hodinu ľahko previezli na miesto na sťahovacom vozíku. „Pri voľbe dodávateľa rozhodla jedinečná hodnota produktu, jednoduchosť montáže, ekologické výhody a schopnosť rýchleho dodania firmy SWEP,“ hovorí Conny Håkanssonová, riaditeľka nehnuteľných prevádzok v SGA Fastigheter AB.